ДАТА

29 травня 2020

Стиль Шале. Місія - затишок

Автор: Super User

 

У нашому блозі ми вже розповідали, про хюге - данський рецепт щасливого життя. Сьогодні продовжимо досліджувати, як у різних країнах люди створюють простір для щастя, і цього разу розкажемо про архітектурний стиль шале. 

Як і багато інших архітектурних напрямів, він формувався поступово, трансформуючись залежно від регіону і вбираючи в себе різні ідеї.

Зараз можемо говорити про новий етап розвитку цього стилю - архітектори та дизайнери продовжують надихатися ним і створюють власні версії шале.

 

Що таке шале і як вони виникли?

Шале, яке також називають швейцарським шале - це тип будинку, характерний для альпійського регіону в Європі. Зазвичай вони зроблені з дерева, мають дах із похилими карнизними звісами, встановленими під прямим кутом.

Спочатку шале називали хатинки пастухів: в Європейських Альпах вони використовувались у якості сезонних господарств для молочної худоби, яку випасали в літні місяці. Пастухи жили в них і робили масло та сир, щоб зберегти молоко. Ці продукти потім відвозили разом із худобою назад у долини перед настанням альпійської зими. Хатинки залишали замкненим протягом холодних місяців. 

Швейцарський стиль шале як архітектурний напрям виник у 19 столітті. Джерелом натхнення стали вищезгадані хижки в Альпах і сільські будиночки в тих же регіонах. Стиль копіював традиційні будівельні конструкції, з широко виступаючими дахами та фасадами, рясно прикрашеними дерев’яними балконами та різьбленими орнаментами, відкритими балками і широкими вікнами.

Популярність шале у забезпечених жителів Європи була не випадковою. Епоха романтизму кінця 18-го на початку 19-го століття вплинула на смаки шляхетних землевласників - вони були зачаровані «простим життям» людей у горах. 

В наступні десятиліття у стилі шале почали зводити заміські будинки на території сучасних Швейцарії, Австрії, південної Німеччини, Чехії, на Балтійському узбережжі. До кінця 19 століття він поширився на Півночі та Заході Європи, зокрема у Норвегії, Ісландії та Нідерландах, і став популярним в інших частинах європейського континенту та Північній Америці.

Англійські приклади стилю включають у себе Боат Хаус в Лінкольнширі, архітектора Ентоні Салвіна та Швейцарський котедж в колишній королівський резиденції Осборн Хаус, на острові Вайт, побудований для дітей королеви Вікторії.

 Боат Хаус в Лінкольнширі

Еволюція шале

З появою альпійського туристичного бізнесу шале перетворилися на будинки відпочинку, якими користуються любителі лижних та піших прогулянок. Протягом років термін «шале» змінювався і в основному застосовувався до курортних споруд, побудованих у строго альпійському стилі чи його варіаціях. У французькому Квебеку будь-яке житло, в тому числі для літнього проживання, називають шале, незалежно від того, в якому воно стилі.

Сучасне шале у Швейцарії

На середземноморських курортах Європи, а також у Лівані, Єгипті та Кувейті до шале відносять пляжні, а не гірські будинки.

Врешті, еволюція поняття спричинила те, що архітектурний термін вживається для позначення не будівель, а способу їх використання.

Цей оригінальний будиночок у Норвегії  - теж шале

Дизайн інтер’єру сучасних шале

Сучасні шале - це простір для відпочинку, організований у курортному будинку для тимчасового перебування гостей, у власному дачному або в будинку для постійного проживання.

За таких умов, дизайнери та архітектори, які працюють над створенням шале, приділяють особливу увагу функціональному наповненню простору. 

  • Дахи. Частіше з похилими карнизами - так ефективніше можна позбутися снігу та осадів. Втім, сучасні способи водовідведення дозволяють будувати шале з абсолютно пласкими дахами.

Сучасне шале в Канаді. Будинок з похилим дахом - архітектурне "відсилання" до традиційних споруд

  • Балкони або тераси. Місце для споглядання, “перехідний” майданчик між внутрішнім простором та зовнішнім світом.

  • Великі вікна - у наш час актуальні панорамні вікна майже must-have в багатьох спорудах такого типу. Для шале великі вікна - це можливість отримати більше сонячного світла за короткий зимовий день.

  • Камин. Постійний атрибут затишних вечорів. Все незмінне багато століть - вдосконалюються лише технології встановлення каминів.

Сучасний камин в інтер'єрі шале

  • Місця для спільного відпочинку - великий обідній стіл, “м’яка” диванна зона.

  • Місця для усамітнення. Зазвичай - це “куточок” біля вікна, або навіть підвіконня з м’якими подушками.

Також при створенні шале дизайнери інтер’єру приділяють багато увагу ванній кімнаті та кухні, але ці зони мають другорядне значення в цьому випадку, тому виносимо їх “за лапки” нашого переліку.

Шале - родинний затишок та місце сили

При оформленні шале велике значення мають матеріали. Якісні та натуральні, з вираженими текстурами та фактурами - вони асоціюються з теплом і у них вигляд “не випадкових”, улюблених речей у домі.

Текстиль, камінь, метал, і звісно, і, звісно, дерево - фаворити в інтер’єрі.

Як перетворити шале на власне місце сили? Включити фантазію та запросити декоратора. Спеціаліст допоможе реалізувати найсміливішу ідею, підкаже як оптимізувати витрати, додасть художні вироби та витвори мистецтва. Оскільки інтер'єр - це завжди про індивідуальність, про людей, для яких він створений і які будуть радіти та жити саме в ньому. Художні вироби стануть емоційним акцентом і авторським почерком саме вашого стилю. 

Дерево - найдавніший і мабуть найрозповсюдженіший матеріал, але разом з тим найнесподіваніший.

Вільха та липа, ясень, червоне дерево, тік, дуб - всі знають як виглядає дерево, а як буде виглядати панно чи крісло, а може статуетка - бачить лише майстер.

Художник по дереву Віктор Гостило обирає матеріали не стільки з міркувань довговічності, найголовніший принцип - щоб дерево дихало та передавало прадавню силу природи власнику, так дерево перетворюється на шкатулки, ікони, барельєфи і навіть на коника- гойдалку.

А може у вас з’явиться ідея власного фамільного гербу, бо життя в стилі Park House надихає.

 

Шале у Park House. Ваш будинок у лісі

Один з проектів у Park House має назву Шале. 

Архітектурне рішення будинків є інтерпретацією традиційних шале - це сучасний двоповерховий котедж з ремонтом. На першому поверсі - простора вітальня з каміном і панорамними вікнами, світлий кабінет, велика гардеробна, повністю обладнана кухня з круглим столом, є вихід на терасу. На другому поверсі будинку – три затишні спальні кімнати, кілька туалетних кімнат, широкий балкон.

Це будинок, в якому легко жити і комфортний  простір для втілення ідей. Тут добре і дорослим, і дітям, адже площа будинку дозволяє створити власну кімнату для кожного члена сім'ї. Тут передбачена і затишна майстер-спальня, і величезна ігрова кімната, а також простора вітальня з дров'яним каміном, кухня-їдальня, гараж на дві машини і чудова тераса, де прохолодно влітку й тепло взимку. А ще в будинку тепла підлога - традиційний формат неможливо зіпсувати найкращими технологіями сучасності.

Котедж Шале в Park House - це простір для відпочинку, відновлення сили, спілкування з близькими і єднання з природою.