ДАТА

07 квітня 2020

«Тихе щастя»: куди пішло «хюґе» і що прийде йому на зміну

Автор: Super User

Зовсім недавно, якихось два або три роки тому скандинавський lifestyle був на піку популярності, і товари з хештегом #хюґе розходилися з прилавків реальних і онлайн-магазинів із неймовірною швидкістю.

Книги про «хюґе» розкуповувалися величезними тиражами, а на додачу йшли цілі набори для досягнення ідеального «данського щастя». До книг і журналів про «хюґе» додавалися в'язаний плед, свічки, глиняний чашки, - а далі, хто на що здатний, і кому що маркетолог порадив.

Звісно, захоплення скандинавським феноменом не могло обійтися без нищівної критики у відповідь. Опоненти переконливо пояснювали, що «хюґе» підходить лише для громадян благополучної Данії – з її соціальним раєм і традиціями довгих зимувань у маленьких селищах. І створювати собі аналог «щастя по-данському» в багатоквартирних «свічках» мегаполісів – сумнівний задум.

Спробуємо розібратися: що поганого і хорошого в «хюґе» і чи можуть бути застосовані його принципи в наших географічних і ментальних широтах.

«Хюґе»: сила затишку

На офіційному туристичному сайті Данського королівства VisitDenmark можна прочитати таке визначення терміну: hygge означає створення теплої атмосфери і насолоду хорошими речами в житті з хорошими людьми. Етимологічні коріння слова походять не з данської, а з старої норвезької мови. Первинне значення – «благополуччя». Сучасні данці поширюють його на всі сфери життя.

І хоча у «хюґе» немає прив'язок до пори року, «високим сезоном» в Данії визнають Різдво. Що не пов'язане з релігією – в скандинавських країнах найнижчий показник віруючих на планеті. Проте, велика частина фізичних предметів, які асоціюються з тихим данським затишком, - данина різдвяним традиціям. Свічки, глінтвейн, масивні ковдри і шарфи – все це допомагає пережити найхолодніші і найтемніші дні у році.

Чим займатися взимку? Найбільш приємні для вечірнього часу справи – читання, творчі захоплення, ручна праця – в'язання, вишивка, різьблення або розпис по дереву, а в сучасних умовах – кіно або «запійний» перегляд серіалів.

Крім того, одна з головних ідей – спілкування з родиною. Сімейні цінності – наріжний камінь скандинавського благополуччя, а хоум-паті біля каміна з друзями та родичами – типова hygge-подія. Данці люблять приймати гостей, але важливо, щоб це були близькі по духу люди.

Але якщо запросити друзів, декорувати інтер'єр і запастися речі, які зігрівають тіло і душу, під силу багатьом, то інші складові скандинавського життєвого балансу вимагають більших зусиль.

Наприклад, наявності власного котеджу за містом. Навіть компактна Данія не обділена природним розмаїттям, тому не важливо – буде це лісова хатинка, будиночок зі солом'яною стріхою в квітучому саду або дизайнерська вілла зі скла, металу і бетону в дюнах або на морських скелях. Головне – відносна відокремленість і можливість насолоджуватися краєвидами навколо.

 

«Хюґе» - данське для данців?

Критики кажуть про те, що скандинавська філософія не має сенсу для решти світу. Перш за все, вони акцентують на тому, що Данія пройшла довгий шлях і досягла високого економічного розвитку, перш ніж дозволила собі зробити неквапливу радість життя – національним надбанням.

Чого не скажеш про десятки інших країн, громадяни яких стурбовані боротьбою за виживання або залучені в конкурентну гонку власних професійних досягнень.

Але хіба не потреба переосмислити скажений ритм викликає популярність систем, що пропонують релакс і неквапливе буття? У різний час це були йога, медитації, дихальні практики etc.

Також передумовою до популярності «хюґе» в світі могло стати попереднє десятиліття, за яке соціальні мережі почали підміняти собою життя, а інтернет-реальність для деяких людей витіснила оффлайн. Тоді агресивна діджіталізація викликала зворотний ефект – потреба у взаємодії з фізичним. Звідси – мода на крафт, хобі, ручну працю, відмова від «віртуального» на користь «споглядання».

 

Чи повернеться «хюґе» або знайдуться схожі ідеї, які прийдуть на зміну?

Поступово «хюґе» йде з медіаполя – менше матеріалів у ЗМІ та блогерів, дизайнерам набридло штампувати типові сканді-інтер'єри, а популярні книги перемістилися з відділів «бестселери» до кошиків «знижки».

Але жоден модний тренд не приходить раптово і не йде безслідно.

Вже сьогодні ми:

-          приймаємо урбанізацію, але прагнемо більше часу проводити на природі, і навіть у місті вибираємо найбільш зелені зони.

-          не відмовляємося від великої кількості інформації, але вибірково споживаємо новини, вчимося розпізнавати фейки і усвідомлено влаштовуємо діджітал-«детокси».

-          готові обмежити власну продуктивність, щоб не приносити в жертву здоров'я і відпочинок.

-          цінуємо сім'ю як головний життєвий ресурс і прагнемо припиняти токсичні відносини з ким би то не було.

 

В Park House створено комфортне середовище, в якому можна відновити здоров'я і насолоджуватися життям. В певній мірі, цей простір створила природа.

- природне світло і зелень – потужні інструменти для відновлення внутрішньої гармонії; навіть найзапекліші «діти асфальту» відчувають позитивний ефект від впливу природи вже в перші тижні після переїзду;

- ви живете за містом, але від столиці вас відділяє лише 14 кілометрів: кілька улюблених пісень або розділ аудіокниги;

- у вас є власний двір – простір, де буде ваш сад, басейн, дитячий майданчик, - все, що заманеться. Вам не потрібно доплачувати за паркінг вартість однокімнатної квартири і піднімати на верхні поверхи дитячі коляски, велосипеди і санки.

 

ТОП 10 речей в стилі «хюґе»

1. В'язані затишні речі, наприклад светр з оленями або шарф

2. Улюблений плед

3. Домашній костюм

4. Лампа, скажімо, зелена з абажуром

5. Смішні тапочки

6. Смачний чай

7. Набір солодощів

8. Щось дуже гарне в стилі печворк – подушки, покривало

9. Зручний диван

10. Цікава книга, в якій хочеться писати на полях

 

 

Chill-out у стилі «хюґе»

- телефони на беззвучному режимі – насолоджуємося моментом живого спілкування без гаджетів

- настільна гра, улюблена музика чи добре смішне кіно

- покликати гостей

- замовити або приготувати їжу, потрібне підкреслити

- свічки: атмосферна вечірка або сімейне свято будуть незабутніми

 

10 причин любити Данію

1. Традиції корони: один з найпопулярніших в народі монарших будинків

2. Русалочка і Андресен: добрі казки, знайомі з дитинства

3. Батьківщина «принца Данського»

4. Вікінги і музей судноплавства

5. Лего і Леголенд

6. Краса – це здоров'я, данці в цьому свято переконані

7. Данська педантичність: турбувати сусідів неприпустимо

8. Найвищі соціальні виплати для домашніх вихованців

9. Джазовий фестиваль в Копенгагені

 

10. У Данії не прийнято спізнюватися, адже щастя чекати не може :-)